YENİ NESİL PATENTLİ ISI ODASI

         Hürsan Şömine tasarımı olan, ‘Yeni Nesil Patentli Isı Odası’nda, diğer ısı odalarında kullanılan ve 200ºC üzeri ısılarda koku yapan; folyo bant, folyolu taş yünü gibi          malzemeler bulunmamaktadır.

         Isı odası izolasyonunun içe bakan kısımlarındaki seramik battaniyelerin üzeri galvaniz sac plakalarla kapatılarak, koku yapması ve deformasyona uğrayıp işlevini kaybetmesi          önlenir.

         İşlevsellik, sorunsuzluk ve uzun ömürlülük açısından uygulanabilecek en gelişmiş teknik olan ‘Hürsan Şömine Yeni Nesil Isı Odası’ oluşturulurken takip edilen aşamalar          şunlardır:

-       30x30 boyalı kutu profilden çelik konstrüksiyon bir kafes oluşturulur.

-       Çelik konstrüksiyon kafesin iç yüzeyleri, Norveç mali Det Norske Veritas marka, 1260°C ısıya dayanıklı, seramik battaniye ile izole edilir.

-       Isı odasının (izolasyonu yapılmış çelik kontrüksiyon kafesin) içe bakan yüzeyleri, 0.40mm. galvaniz sac plakalarla; dışa bakan yüzeyleri kırmızı yanmaz alçıpanla kaplanır.

-       Kırmızı yanmaz alçıpan üzerine; galvaniz sacdan menfez kasalı, alüminyum, soğuk hava giriş ve sıcak hava çıkış menfezleri konur.

Yeni Nesil Patentli Isı Odasının Diğerlerinden Farkları:

1)    Eski Isı Odalarında kullanılan plaka taş yünleri 800°C ısıya dayanıklı denilerek satılmaktadır. Ancak, taş yününün içinde bulunan bağlayıcı lifler 200°C ısıya dayanıklıdır ve ısı        odasının içindeki ısı, 200°C’ye ulaşınca, lifler çözülüp erir. Bu çözülme taş yününün kimyasal bir koku salgılamasına neden olmaktadır.

       Yeni Nesil Patentli Isı Odasında ise taş yünü yerine, 1260°C ısıya dayanıklı, rulo şeklinde, Seramik Battaniye kullanılmaktadır. Yani, kullanılan izolasyon malzemesinden dolayı, kimyasal        koku salgılama riski yoktur!

2)    Eski Isı Odalarında kullanılan plaka taş yünlerinin bir yüzleri folyoludur ve taş yünü ek yerlerinde gene folyo bant kullanılmaktadır. Bu folyoların kimyasal yapıştırıcıları 120°C ısıya        dayanıklıdır ve ısı odasının içindeki ısı 120°C’ye ulaşınca bu yapıştırıcılar kimyasal bir koku salgılamaktadır.

       Yeni Nesil Patentli Isı Odasında ise hiçbir yapıştırıcı madde kullanılmamaktadır.

3)    Eski Isı Odalarında kullanılan folyolu taş yünleri ısıyı belli bir oranda emmekte ve dolayısıyla %100 verimli ısı yansıması sağlayamamaktadır.

       Yeni Nesil Patentli Isı Odalarının iç yüzeyleri komple 0,40mm kalınlığında galvaniz saç plakalarla kaplı olduğu için direkt yansıma sağlamakta ve eski ısı odalarına nazaran %30        civarında fazla ısı yansıtmaktadır.

4)    Eski Isı Odalarında, yapılan izolasyonun düzgünlüğü tamamıyla ustanın el maharetiyle doğru orantılıdır, en ufak bir hatanın sonucu fiyaskodur. Ve folyo yapışkanının uzun ömürlü        olmamasından dolayı zaman içinde yapılan izolasyon yerinden kopabilmektedir.

       Yeni Nesil Patentli Isı Odalarında ise, ısı odası tekniğine uygun yapıldığı sürece, vidalama ile monte edilen plakaların kopması ve dolayısıyla karkasın arasında sıkışan izolasyonun        yerinden ayrılması mümkün değildir. Isı odasının ömrü sonsuzdur.

5)    Eski Isı Odalarında kullanılan malzemelerden ve uygulamadaki işçilik hatalarından dolayı, ısı odası duvarının ısınması, dış giydirmenin ısı odasından ayrılması, duvarın çatlaması        gibi problemler sıkça görülmektedir.

       Yeni Nesil Patentli Isı Odalarının duvarları ısınmamaktadır. Ve alçıpan + izolasyon dahil 4,5 cm.’lik duvar et kalınlığıyla eski ısı odalarına göre daha estetiktir.